PIŠE: JOSIP KRIŽANOVIĆ

 

Nema ništa što čovjeka može više ispuniti nego kada se bavi onime što voli. To, nadasve ispunjava, ali, naravno, iziskuje i truda i vremena. Prateći medijsko zanimanje i najavu nastanka nove udruge pod nazivom ”Prsten” uputili smo se  do Zagreba, a zatim i bliže- do Viteza (gdje Udruga i dobiva svoje obličje) kako bismo imali cjelovitu sliku te vjerodostojno informirali naše čitatelje.

Budući da udruge spadaju pod neprofitne organizacije, one su dobrim dijelom bitan čimbenik društvenog života jedne države ili grada. Stvarajući jednu vrstu društvene kohezije djeluju ”samostalno”, otvorene su za sve ljude koji im žele pristupiti i svojim članstvom pridonijeti njihovom radu, a samim time i pozitivno djelovati u vlastitoj sredini. Udruge su ona mjesta gdje ljudi, ukoliko ne mogu ostvariti svoja prava, ma koje vrste ona bila, jer znamo da postoje raznovrsne udruge  s raznim područjima djelovanja, pronađu ”uho” koje ih sasluša, ali i pomoć. Ono što je vrlo bitno i što bi svakako trebalo postati asocijacijom na neprofitne udruge, jest pojam socijalnog (društvenog) poduzetništva. Naravno, moramo naglasiti da je to vrlo aktualno u stranim razvijenim državama, gdje se koriste svojstveni poslovni modeli kako bi se ostvarila misija organizacije ili udruge. Nismo se s našim sugovornicima dotakli toga aspekta, no bili smo mu na tragu.

Moram priznati da mi je sam naziv udruge ”Prsten” bio pomalo intrigantan, ali s obzirom na njihove ciljeve, utoliko i logičan. Simbolika prstena je uvijek ista: prsten odaje status osobe, pripadnost nekomu ili nečemu te naravno specifični kružni oblik podrazumjeva zajedništvo i jedinstvo- tako i u ovome slučaju.  Udruga je organizirana kao nevladina, nepolitička, neprofitna organizacija i njen puni naziv glasi Udruga bosanskih Hrvata “Prsten” , a  djeluje na području Republike Hrvatske. Jedan od njenih ciljeva je: poticanje  okupljanja, međusobnog povezivanja i pomaganja Hrvata i drugih građana iz Bosne i Hercegovine radi zaštite gospodarskih, informacijskih, znanstvenih, kulturnih, povijesnih, etničkih, nacionalnih, ekoloških, humanitarnih, prosvjetnih, socijalnih, sportskih i drugih vrijednosti. U Udruzi djeluju Klub poduzetnika, Klub znanstvenika (kojeg čine ugledni znanstvenici- doktori i magistri znanosti), Klub žena te Forum mladih. Udruga, također, kroz svoju zakladu pomaže i studente jer kao što se može i vidjeti, obrazovanje i znanost drže visoku poziciju u vrijednostima koje Udruga promiče i želi zaštititi.

U Zagrebu sam ugodno razgovarao sa predsjednikom Udruge, uvaženim gospodinom Mijom Marićem ujedno i predsjednikom Hrvatske Matice Iseljenika, koji, naravno, korijene vuče iz Bosne i Hercegovine i kojemu zahvaljujem na odvojenom vremenu i odgovorima.

Mijo Marić, predsjednik Udruge Prsten s autorom

Prvenstveno, ono što me zanimalo bila je povijest nastanka Udruge, njeno funkcioniranje i kako Udruga stoji danas, na što je gdin Marić dao izdašan odgovor.

M.M.: Udruga je nastala prije trinaest godina iz ideje da okupljeni možemo više učiniti. Poslije rata, svatko je odabrao gdje će živjeti i okupljeni ovdje smatrali smo da je trenutak da nešto napravimo. U sveopćem tadašnjem sveopćem kaosu, ljudi su jednostavno birali društvo, tražili sebi slične s kim bi mogli dijeliti tu životnu situaciju kada je svatko tražio utjehu, razumijevanje, pripadanje. S obzirom na zainteresiranost bilo je potrebno skupiti te ljude, dati oblik tomu kao i sadržaj. I tako je grupa ljudi pristupila tomu i iz toga je izniknuo ”Prsten”. Budući da je to bila dobra ideja, nije bilo teško napuniti ju i kvalitetnim sadržajem. Naprimjer, ovdje su se povezivali i ljudi koji mogu uzajamno poslovati, pa tako imamo i Klub poduzetnika. A gdje postoji profit tu onda ostaje i dio novca za ulaganje i tako je nastala i Zaklada putem koje stipendiramo učenike i studente. To je izraz želje gore spomenutih ljudi da pomognu drugima, ali je i vid ulaganja. Smatram da ne postoji bolje ulaganje od onoga u znanje i mlade ljude. Dosada je Zaklada stipendirala do 150 mladih ljudi kroz trajan oblik njihova školovanja i još otprilike toliko kroz dio školovanja. Danas u okviru Prstena imamo i Klub znanstvenika koji okuplja oko 100 njih. Samim time, vjerujem da smo jedna od najvećih zajednica znanstvenika u RH, što nas čini izuzetno ponosnima. Budući da nam je želja da svatko tko želi može naći svoje mjesto u Udruzi, osnovali smo i Klub mladih, Klub žena, Klub utemeljitelja. Kada je napunjen sadržaj u Zagrebu, krenuli smo u osnivanje podružnica u ostalim RH gradovima te to postaje dobro organizirana zajednica koja danas broji oko 3 500 fizičkih te 300 pravnih osoba. To Vam je danas “Prsten” koji je okupljanje ne samo istih već i oko različitosti. Jer danas u okviru Prstena djeluju i ljudi koji nemaju veze sa teritorijalnom pripadnošću BiH. Ponosni smo i zahvalni tim ljudima što su donijeli dio svoga identiteta i na taj način, rekao bih, oplemenili naš.

Trenutne aktivnosti inicijativnog odbora za osnivanje Prstena u BiH.

M.M.: Smatramo to logičnim slijedom i strateškim djelovanjem. Cilj nam je, sada kada smo sazreli, kada imamo infrastrukturu, sadržaj i programe, osnovati udrugu bosanskohercegovačkih Hrvata sa sjedištem u Vitezu. Cilj je okupiti bh Hrvate kroz sadržaje koje nudimo u Hrvatskoj. Bude li posebnih specifičnosti koje mogu proizići iz potrebe prostora, a vjerojatno hoće, zasigurno da će Udruga to ispoštovati.

Koliko Udruga sudjeluje u iniciranju gospodarske suradnje investicija u BiH? Napose to je nešto što je danas od iznimne životne važnosti za opstanak.

M.M.: Nama je važno da ljudi ostaju u BIH. Naime, kada je o tomu riječ naši gospodarstvenici imaju domoljubnu notu. No, uvijek je bitno napomenuti da je kapital podložan svojim zakonima i temeljna pretpostavka za ulaganje je profit, ali naši gospodarstvenici su našli interesa za ulaganje u BIH u koju i ulažu, i to vrlo značajno.

Ubrzo se očekuje i otvorenje Konzulata  RH u Vitezu i Livnu, što je za bh Hrvate s ovih područja  veliki iskorak, što su zaslužili i čekali dugi niz godna. Koja je uloga Prstena u tomu i vidite li to kao dobar potez i signal Vlade RH Hrvatima u BIH?

M.M.: Udruga ima dugogodišnju suradnju s institucijama kako u RH tako i u BiH i jako smo zahvalni tim institucijama na pomoći i pažnji s kojom pristupaju našim prijedlozima. Tako je bilo i s našom idejom da se otvore konzulati u Vitezu i Livnu. Naša je pretpostavka da bi se na taj način uvelike olakšalo ostvarivanje pripadajućih prava hrvatskog naroda u BIH. Naišli smo na puno razumijevanje Ministarstva vanjskih poslova RH, ali i lokalne zajednice u Vitezu i Livnu. To je nešto na čemu se radi već par godina. Nažalost, postoji zastoj, rekao bih tehnički, jer samo otvaranje nije upitno, sve je pitanje same procedure. A na sam dan otvorenja Konzulata bit će osnovan i ”Prsten” u BiH.

Velika je čast bila razgovarati sa gdinom Marićem i saznati ove vrijedne informacije. Nakon ovoga razgovora u Vitezu sam  razgovarao s još jednim velikim gospodinom, osobom koja igra iznimnu ulogu u pokretanju sestrinske udruge Prsten u Bosni i Hercegovini; riječ je o gospodinu Zdenku Vukiću koji trenutačno obnaša dužnost izvršnog direktora Sveučilišta ”Vitez” u Vitezu. Javnosti je poznat i kao premijer u Vladi kantona Središnja Bosna u periodu 1999.-2001.

Zdenko Vukić, budući predsjednik Udruge Prsten BiH

Ono što smo saznali od predsjednika Marića, ali i u medijima, jest da će gdin Vukić vjerojatno obnašati dužnost predsjednika udruge ”Prsten” koja će ubrzo biti osnovana i u Bosni i Hercegovini. Osnivanje se, kao što su nam oba sugovornika potvrdila, planira se na na dan otvorenja Konzulata Republike Hrvatske u njenog Vitezu.

Nakon nekokiko uvodnih riječi pitali smo gdina Vukića za trenutne aktivnosti oko osnivanja udruge ”Prsten” u BIH i koji su planovi Udruge.

Z.V.: Udruga bosanskih Hrvata, nastala je kao udruga Hrvata porijeklom iz BiH, koji su se organizirali u RH i čiji su prvi ciljevi bili vezani za pomoć ljudima koji su nastanjeni u Hrvatskoj, ali i poticanje njihovog povratka. Naravno, oko ove  udruge su se okupljali ljudi koji njeguju tradiciju i kulturu što su je sa sobom donijeli. Kako vrijeme prolazi sazrela je ideja o osnivanju udruge i u BiH, s namjerom da baštini ono što je ta, u Hrvatskoj vrlo utjecajna, nevladina udruga izgradila u 12 godina rada te postala jako prepoznatljiva u Bosni i Hercegovini. Ova inicijativa je prihvaćena i podržana te se krenulo  u postupak njenog osnivanja s idejom da će udruga biti utemeljena onog trenutka kada u Vitezu bude otvoren Konzulat RH. Ovo je jedan od razloga što sve skupa traje dvije godine, ali, evo svjedoci smo kako se taj trenutak primiče. U međuvremenu, ono što nam je bilo važno jest da naši osnivački dokumenti budu harmonizirani s dokumentima u RH, bez obzira na dva različita zakonodavna okvira. To je određenje koje se isprofiliralo u zadnje dvije godine. Mi, i kroz ime i kroz znak zapravo baštinimo ugled Udruge ”Prsten“ u RH i imamo moralnu obvezu prema njima. U okviru Udruge će djelovati pojedinci koji dolaze iz različitih političkih stranaka, ali naša udruga ne podržava ni jednu političku opciju. Ovdje smo na tragu platforme Hrvatskog narodnog sabora i bitno nam je da ”Prsten nitko ne prepozna kao produženu ruku bilo koje političke stranke, a aktivno ćemo raditi na tome da svakom Hrvatu koji ima pravo glasa osiguramo da ga i ostvari, odnosno da ga potaknemo na to. Nećemo dozvoliti da se ideja Prstena izgubi u ovoj turbulentnoj političkoj situaciji. Politika bude i prođe, i često u praksi nije uspijevala odgovoriti mnogim zahtjevima Hrvata i drugih građana u BiH. Nevladin sektor, pak, samim tim i Prsten ima posebnu ulogu: da im ponudi  sadržaje koji su im potrebni i koji mogu biti razlog da žive ovdje i da rade korisne stvari. Vrlo je važno naglasiti da ne želimo biti dio političkog  folklora nego želimo biti jasno prepoznatljivi po svojim načelima i ciljevima.

 Kakav će utjecaj ”Prsten” imati na poticanje novih investicija i ulaganja u gospodarstvo središnje Bosne? Naime, smatramo kako je ova tema nekako u drugom planu, a zapravo je to suštinsko pitanje ostanka ljudi na ovome području.

Z.V.: Ono što je najvažnije, na čemu se izgradila prepoznatljivost udruge u RH , jest činjenica da je okosnicu Udruge čine uspješni poduzetnici. Naša namjera pri organiziranju je bila i ostaje da stvorimo krug (prsten) uspješnih poduzetnika jer kada među članstvom neke organizacije imate ljude koji su uspješni u svom poslu, onda ona posjeduje potrebnu vrijednost pa između ostaloga može poticati i druge na određene investicije. Investicije se mogu dogoditi i po inerciji, ali Prsten potiče gospodarsko zajedništvo u kojem su ključni uspješni poduzetnici koji, uz ostalo, i svojom članarinom osiguravaju funkcioniranje naše udruge. Kada su poduzetnici uvezani, oni razgovaraju,  pregovaraju i surađuju povezani određenim interesima i tako se stvaraju pretpostavke za nastanak i ostvarenje određenih ideja.  Dakle, Udruga će,  uz ostalo, biti platforma za djelovanje, lobiranje i realizaciju plodotvornih ideja koje će naposljetku donijeti dobit svima u Bosni i Hercegovini. 

I za kraj bih Vas molio da nam odgovorite na koji način će udruga ”Prsten” sudjelovati u razvoju kulture na području središnje Bosne.

Z.V.: Vrlo je bitno naglasiti da u BiH već postoje značajne nevladine udruge te institucije koje se bave kulturom, koje su više ili manje etablirane i prepoznatljive u ovoj državi i izvan nje. Mi se svojim sadržajima ne želimo boriti za osvajanje njihovih pozicija. Sigurno je da ćemo kroz profil ljudi koje ćemo okupljati i mi na određeni način podupirati rad postojećih udruga, da ćemo razvijati i njegovati određene kulturne tradicije primjerene prostoru i regiji, ali i podupirati stvaranje novih kulturnih i duhovnih vrijednosti. Sve bude i prođe no ono što bude zapisano i na drugi način zabilježeno ostaje. Svakako najjači trag ostavljaju ljudi koji stvaraju spomenute vrijednosti kroz sport i kulturu (slikari, književnici i sl.) pa takve ljude, stvaratelje, treba jasno prepoznati i na vrijeme ih obilježit. Sve to govori o onome što mi ponosno ističemo:  ovaj prostor je i kolijevka hrvatske kulture. Bosna i Hercegovina ima prostor gdje Hrvati imaju jako duboke korijene. Ljudi koji žive u Zagrebu odlučili su valorizirati te vrijednosti i njegovati ih, pa i kroz ovu sestrinsku udrugu, a u konačnici će ti sadržaji, u kojima u mi možemo sudjelovati, dati kvalitetnu   novu vrijednost životu na ovim prostorima. 

Za kraj, osjećam potrebu staviti i Kodeks časti Udruge bosanskih Hrvata Prsten kao vodilju onoga što ta Udruga jest i što svojim zalaganjem i kroz svoje djelovanjem promiče, a što bi mnogi, vjerujem, potpisali i kao osnovne ljudske vrijednosti.

Držat ću se dane riječi i uvijek stati iza nje – POUZDANOST
• Bit ću odgovoran za svoje postupke i odluke koje donosim – ODGOVORNOST
• Neću ogovarati – POŠTIVANJE DRUGIH
• Prema svim informacijama postupat ću s punim povjerenjem – POVJERENJE
• Štitit ću i pomagati druge u skladu sa svojim mogućnostima – ZAJEDNIŠTVO

Kodeks časti našoj zajednici i svakom njezinu članu daje istinsku snagu i stabilnost, a budućim generacijama zdrav temelj da budu pobjednici.
Počiva na temeljnim vrlinama čijim poštivanjem donosimo prosperitet svakom članu kao i zajednici.
• Pouzdanost
• Odgovornost
• Poštivanje drugih
• Povjerenje
• Zajedništvo

Držat ću se dane riječi i uvijek stati iza nje – POUZDANOST
• Dati riječ znači preuzeti obvezu da će se obećano i dogoditi
• Obećanja nisu velika ili mala – svako obećanje ima jednaku vrijednost
• Držati se riječi znači graditi pouzdanost koja je temelj uspjeha zajednice

Bit ću odgovoran za svoje postupke i odluke koje donosim – ODGOVORNOST
• Iza svake naše odluke čvrsto stoji naše ime, vjerodostojnost i čast
• Za rezultate naših odluka imamo punu odgovornost, sa svim zaslugama i posljedicama
• Uvidjeti i priznati da smo pogriješili znači imati vjerodostojnost i pokazati snagu

Neću ogovarati – POŠTIVANJE DRUGIH
• Pozitivna klima i međusobno povjerenje temelji su iskrenih, otvorenih i zdravih međuljudskih odnosa
• Ogovarati znači govoriti s negativnim predznacima o osobama koje nisu nazočne
• Ogovaranje je uvijek odraz nepoštovanja i neuvažavanja drugih kao članova neke zajednice – stvara se nepovjerenje koje razara zajednicu
• Naša je dužnost svaku nesuglasicu s nekim članom riješiti u četiri oka i inzistirati na tome pred drugima

Prema svim informacijama postupat ću s punim povjerenjem – POVJERENJE
• Povjerenje je ključ uspješnih međusobnih odnosa
• Sve informacije koje smo čuli, vidjeli ili izrekli ostaju u krugu nazočnih – znatno se podiže razina komunikacije i otvorenosti
• Građenjem povjerenja produbljujemo naše međusobne odnose i komunikaciju u cijelosti
• Beskompromisno poštivanje povjerenja je nužnost za naš prosperitet

Štitit ću i pomagati druge u skladu sa svojim mogućnostima – ZAJEDNIŠTVO
• Časno je štititi slabije i pružiti pomoć nekome kome je to potrebno i tko je častan da to i zasluži
• Naša je dužnost štititi i pomagati zajednicu i svakog pojedinca u svim situacijama i okolnostima
• Časnim ponašanjem svaki naš član ostvaruje štititi i pomagati druge, biti zaštićen i dobiti potporu i pomoć kad je to potrebno.1

 

 

  1. http://www.udruga-prsten.hr/posts.aspx?PageID=122&cmsID=8